Ako funguje program?
1. Ako sa tvoria pracovné programy?
- Programový výbor (Programme Committee/PC) je konzultačný orgán EK. Predsedom každého PC je zástupca Európskej komisie a členmi sú národní delegáti a experti zastupujúci členské štáty EÚ a asociované krajiny. Slovenských národných delegátov a expertov nominuje minister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Rokovania PC sa uskutočňujú pravidelne pod vedením EK niekoľkokrát ročne.
- Na PC rokovania sa hľadá konsenzus národných stanovísk členských a asociovaných štátov EÚ k zneniu pracovných programov. Národní delegáti môžu pracovný program pripomienkovať a môžu vyslovovať súhlas/nesúhlas s pripomienkami a návrhmi iných národných delegátov. Po dosiahnutí všeobecného konsenzu sa pracovný program schváli, vrátane znenia konkrétnych výziev na predkladanie projektových návrhov v rámci programu Horizont Európa.
- Pracovný program je základný dokument programu Horizont Európa, ktorý obsahuje presné znenie výziev na predkladanie projektových návrhov v rámci jednotlivých tematických oblastí.
- Hlasovacie právo majú len národní delegáti, a to 1 hlas za krajinu. Spravidla každé 2 roky dochádza k zverejneniu pracovného programu na nadchádzajúce obdobie.
Zoznam delegátov jednotlivých pracovných výborov
2. Predkladanie a hodnotenie žiadosti/projektového návrhu:
- Každá výzva obsahuje o. i. informáciu o tom, aký typ aktivít bude podporený:
- Výzva taktiež presne uvádza, aké očakávané výstupy (expected outcomes) majú byť v žiadosti/projektovom návrhu rozpracované.
- Stále viac výziev bude využívať rozpočet vo forme paušálnej sumy (lump sum).
- Žiadosti/projektové návrhy sa predkladajú online cez portál (Funding and tenders portal), kde musí byť subjekt registrovaný.
- Štruktúra a forma projektového riadenia nie sú súčasťou hodnotiacich kritérií,
- Povinný vo všetkých horizontových projektoch je pracovný balík (work package WP) zameraný na komunikáciu/disemináciu/exploatáciu výstupov projektu.
- Hodnotenie projektových návrhov zvyčajne trvá 3 – 5 mesiacov.
- V prípade schválených projektových návrhov Európska komisia iniciuje podpis grantovej dohody.
3. Šírenie a využívanie výsledkov: stimuly pre kontinuálne reportovanie o šírení a využívaní výsledkov po skončení obdobia trvania projektu, ktoré poslúži ako dôležitá spätná väzba. Potrebné je dodržiavať princípy otvorenej vedy.
Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke programu.